دستورالعمل ها

مکمل پروتئینی و کربوهیدرات دار خانگی جهت افزایش حجم عضله:

ماده غذایی مقدار مصرف (گرم ) دلیل مصرف
بادام زمینی 500 منبع خوب انرژی دارای مقادیر عالی از پروتئین مقادیر بالای نیاسین (ویتامین B3)و ویتامینE مقداری چربی های مفید اشباع شده /td>
پودر مالت جو 300 منبع پروتئین دارای انواع مواد معدنی مثل آهن ، روی ، منگنز ، منیزیم و سلنیوم دارای انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروهB دارای فیبر محلول و نامحلول
پودر دانه کامل کنجد 300 دارای تیامین (ویتامین B1) دارای امگا6 دارای منیزیم ، روی ، کلسیم ، آهن و بسیار مفید برای استخوان بندی واستحکام استخوان ها
پودر عصاره مالت 300 منبع پروتئین ها و ویتامین ها منبع کربوهیدرات ها با خاصیت شیرین کنندگی طبیعی
پودر نشاسته ذرت 200 منبع کربوهیدرات
پودر سویا 200 منبع پروتئین ویتامین منبع ریبوفلاوین (ویتامینB2)
پودر جوانه گندم 200 منبع اسیدهای آمینه ضروری منبع ویتامین ها (ویتامین Eو گروه (B منبع مواد معدنی
بادام و فندق در صورت تمایل به میزان دلخواه

طریقه مصرف : همه مواد را  آسیاب کرده با یکدیگر مخلوط کنید ، یک قاشق غذاخوری صبح پس از بیدار شدن ،2 قاشق قبل از تمرین و سه قاشق بعد از تمرین به تنهایی یا همراه با شیر میل نمایید.

*مخلوط را در یخچال نگهداری کنید. *میتوانید وزن مواد را تا حدودی تغییر دهید.

 

مکمل خانگی افزایش وزن :

ماده غذایی مقدار مصرف (گرم ) دلیل مصرف
پودر سفیده تخم مرغ 500 منبع پروتئین آلبومین
شیرخشک بدون چربی 400 منبع پروتئین سرشار از ویتامین D، A، B12 سرشار از کلسیم ، فسفر، پتاسیم و...
پودر عصاره مالت 500 منبع پروتئین ها و ویتامین ها منبع کربوهیدرات ها با خاصیت شیرین کنندگی طبیعی
پودر جوانه گندم 400 منبع اسیدهای آمینه ضروری منبع ویتامین ها (ویتامین Eو گروه (B منبع مواد معدنی
پودر کاکائو یا پودر قهوه 5قاشق غذاخوری افزایش انرژی و قدرت به دلیل وجود کافئین طعم دهندگی
وانیل نصف قاشق چایخوری خوشبو کردن

طریقه مصرف :

یک تا دو قاشق غذاخوری قبل از صبحانه حتما با شیر میل شود. کازئین موجود در شیر هضم پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ را طولانی کرده و سبب جذب بیشتر پروتئین خواهد شد. پس حتما ترکیب را با شیر میل نمایید.

2 قاشق غذاخوری 30-40 دقیقه قبل از تمرین و 3 قاشق غذاخوری بلافاصله پس از تمرین میل کنید.

تذکر : هنگام مخلوط کردن مواد اولیه با یکدیگر، برای جلوگیری از گلوله گلوله شدن پودر، شیرخشک را در آخرین مرحله به مخلوط پودری اضافه نمایید.

 

تذکر :  هر دو مکمل گفته شده  برای افرادی است که به صورت مستمر ورزش میکنند و در صورت نداشتن تمرینات ورزشی بهتر است از مصرف آنها خودداری نمایید.

 

” گردآوری شده توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت به مالت “

ماسک پودر گندم جوانه زده :

پودر گندم جوانه زده حاوی مقدار زیادی پروتئین و فیبر می باشد.
گندم جوانه زده منبع فوق العاده ای از انواع ویتامین های B است. در واقع، ویتامین B1 یا تیامین، ویتامین B6 و فولات موجود در جوانه گندم از انواع ویتامین های ضروری بدن هستند. علاوه بر اینها گندم جوانه زده حاوی انواع مواد معدنی ، فیبر و پروتئین است.
گندم جوانه زده سرشار از ویتامین های E و C است. از همین‌ رو یک ضد‌ لک قوی به شمار می‌ رود و مصرف آن به صورت خوراکی یا ماسک، از ایجاد لکه‌ های ناشی از آفتاب جلوگیری می‌ کند.
امروزه از جوانه گندم و عصاره آن در تهیه انواع کرم ها و لوسیون های بهداشتی استفاده می شود زیرا پودر گندم جوانه زده ، خاصیت نرم و مرطوب کنندگی دارد و از بروز چین و چروک های ریز ناشی از خشکی پوست ممانعت می کند و در واقع یک ضدچروک قوی نیز به حساب می آید.
ماسک پودر گندم جوانه زده علاوه خاصیت شاداب کنندگی یک روشن کننده ی قوی پوست است.
طرز تهیه ماسک پودر گندم جوانه زده :
* مقداری شیر را به آرامی به پودر گندم جوانه زده اضافه کنید تا قوام خمیری شکلی پیدا کند. پوست را بشویید و سطح آن را با ماسک پوشش دهید. پس از 10-15 دقیقه پوست خود را با آب ولرم شست و شو دهید.

* برای سفت کردن پوست و رفع چروک آن، از پودر گندم جوانه زده همراه با عسل استفاده کنید. پس از 15 دقیقه صورت خود را بشویید. این ماسک برای رفع لک های روشن پوست نیز بسیار مفید است.

* برای شفافیت و طراوت پوست، ماسک گندم جوانه زده و ماست نیز موثر است. یک قاشق پودر جوانه گندم را با مقداری ماست تازه مخلوط کرده و روی صورت بمالید. بعد از15 دقیقه پوست را با آب ولرم پاک کنید.
*در صورتیکه هیچکدام از موارد بالا در دسترس شما نیست میتوانید پودر گندم جوانه زده را با مقداری آب مخلوط کرده ، پس از خمیری شدن روی پوست بمالید و پس از 15-10 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.
توجه داشته باشید که استفاده از این ماسک مختص پوست صورت نیست .میتوانید از ماسک پودر گندم جوانه زده به عنوان روشن کننده ی پوست نواحی تیره مختلف بدن از جمله زیر بغل و کشاله ران ها استفاده کنید.

ماسک پودر جو جوانه زده :
پودر مالت جو حاوی ویتامین های C,E,K و سرشار از ویتامین های گروه B است .که نقش مهمی در سلامت و زیبایی پوست دارند. همچنین پودر مالت جو سرشار از پروتئین ، فیبر و انواع مواد معدنی از جمله روی ، آهن ، سلنیوم ، منیزیوم و… است.
وجود موارد گفته شده در پودر مالت جو به طور کلی سبب :
_ شادابی و جلوگیری از چین و چروک پوست میشود.
_ از شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری میکند.
_ بهبود جوش های پوست و جلوگیری از بروز مجدد آنها میشود.
_ علاوه بر موارد گفته شده ، ماسک پودر مالت جو یک ضد لک و لایه بردار قوی است.
روش تهیه ماسک پودر مالت جو :
اگر پوست خشک دارید :
* پودر مالت جو را با مقداری عسل به خوبی مخلوط کنید تا به حالت خمیری دربیاید. سپس پوست خود را با آن پوشش دهید و پس از 5الی7 دقیقه با آب ولرم به آرامی بشویید.
* پودر مالت جو را با مقداری شیر به خوبی مخلوط کنید تا به حالت خمیری دربیاید. سپس پوست خود را با آن پوشش دهید و پس از 5الی7 دقیقه با آب ولرم به آرامی بشویید.
اگر پوست چرب دارید :
* پودر مالت جو را با مقداری ماست به خوبی مخلوط کنید تا به حالت خمیری دربیاید. سپس پوست خود را با آن پوشش دهید و پس از 5الی7 دقیقه با آب ولرم به آرامی بشویید. توجه داشته باشید که خاصیت اسیدی ماست سبب کاهش چربی سطح پوست میشود.
* در صورتیکه هیچکدام از موارد بالا در دسترس شما نیست میتوانید پودر مالت جو را با مقداری آب مخلوط کرده ، پس از خمیری شدن روی پوست بمالید و پس از 5-7 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.
نکات قابل توجه :
_ زمانی که ماسک روی پوست شما قرار دارد از صحبت کردن و حرکت دادن عضلات صورت بپرهیزید.
_ به علت خاصیت بالای لایه برداری پودر مالت جو توصیه میکنیم ماسک را بیش از زمان گفته شده روی پوست نگاه ندارید و بیشتر از هفته ای 2-3 بار از این ماسک استفاده ننماید.
_ اگر بلافاصله پس از استفاده از این ماسک مجبور به خروج از خانه شدید ، حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
توجه داشته باشید که استفاده از این ماسک مختص پوست صورت نیست .میتوانید از ماسک پودر مالت جو به عنوان لایه بردار و ضد لک برای از بین بردن جای جوش های شانه ها و کمر استفاده کنید.

“تهیه شده توسط بخش تحقیق و توسعه شرکت به مالت”

مصارف مالت و فرآورده های آن در صنایع کیک ،کلوچه و بیسکوییت رژیمی و دیابتی
پودر مالت روشن
پودر مالت روشن از آسیاب نمودن دانه های مالت روشن تولید می شود. این پودر فعالیت دیاستاتیک بالایی دارد (فعالیت آنزیمی بالایی دارد). و یک گزینه بسیار مناسب جهت بهبود خواص نان ،کیک و کلوچه می باشد.
در واقع به علت جوانه زدن و تبدیل شدن به دانه مالت ، فعالیت آنزیمی افزایش یافته. به طور دقیق تر ، دارای آنزیم آلفا آمیلاز است که کمک میکند قندهای پیچیده و نشاسته در خمیر به قند های ساده تر مانند مالتوز شکسته شوند که برای مخمر غذای مناسبی است و تغذیه مخمر را آسان تر میکند.
مالت جو در محصولات نشاسته ای با ایجاد قندهای احیا کننده زمینه وقوع واکنش های قهوه ای شدن غیر آنزیمی را فراهم می کند. بطوری که رنگ طلایی و قهوه ای ایجاد شده در انواع کیک و کلوچه ناشی از این واکنش است. کاربرد پودر مالت دیاستاتیک در ترکیب خمیر به دلیل محتوای آنزیمی بالای آن سبب افزایش شکسته شدن نشاسته آرد گندم و شیرین تر شدن محصول می گردد و بدین ترتیب مصرف شکر را نیز کاهش می دهیم. با در نظر گرفتن این مطلب که عمده ترین مشکل آرد گندم پایین بودن میزان آنزیم آلفا آمیلاز در آن است، با اضافه نمودن آرد مالت به آن می توان این کمبود را جبران نمود. آلفا آمیلاز و بتا آمیلاز موجود در مالت جو سبب تنظیم فالینگ نامبر آردهای دارای فعالیت آنزیمی کم میشود و علاوه بر بهبود عطر و طعم ، بیات شدن نیز تا حدود زیادی به تأخیر می افتد.
. همچنین افزودن آرد مالت ژلاتینه شدن نشاسته را افزایش می دهد و از این نظر به بافت محصول کمک می کند. فعالیت آنزیم ها باعث مغز پخت تر شدن محصول و افزایش حجم، تردی و پوکی آن تؤام با ماندگاری بیشتر و بیات شدن دیرتر فرآورده می شود.
از سوی دیگر این محصولات دارای بوی ملایم و بسیار مطبوع مالت نیز خواهند بود که سبب افزایش جذابیت آنها برای مصرف کنندگان می گردد. همچنین طعم متفاوت و دلپذیر مالت در کنار ارزش غذایی بالا و ترکیبات مفید آن سبب تولید یک محصول جدید، مقوی و سالم می گردد.

_ خواص پودر مالت
• حاوی فیبر و پروتئین بوده و جهت رفع ناراحتی های گوارشی مفید می باشد.

• سبب کاهش کلسترول خون و رفع دردهای عضلانی می گردد.
• به دلیل داشتن مقادیر مناسب ویتامین های گروه B و آهن برای درمان کم خونی و فقر آهن مفید می باشد.
• سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی و تقویت کننده ی قوای جنسی است.
• به دلیل داشتن مقادیر قابل توجه روی، سلنیوم و فسفر برای تقویت حافظه و ایجاد تمرکز در دانش آموزان مفید است.
• به دلیل دارا بودن فیبر و پروتئین مناسب برای کسانی که از یبوست، خستگی و بی حالی، کلسترول بالا و دردهای عضلانی رنج می برند مفید است.
• حاوی ویتامین های گروه B بوده و در درمان ریزش مو، رفع شوره سر و رفع انواع جوش صورت و ناراحتی پوستی مؤثر است.
• سرشار از فيبر محلول و نامحلول و حاوي ارزش غذايي و خواص درماني بسيار است.رفع يبوست ، بيماريهاي گوارشي

_ مزایای استفاده از پودر مالت در صنایع پخت نان، کیک، کلوچه و بیسکوییت :
1_ کاهش زمان تخمیر
2_ افزایش قوام خمیر
3_ بهبود عطر و طعم محصول
4_ جبران اثر حذف سبوس گندم و غنی کننده محصولات
5_ افزایش خلل و فرج درون محصول و افزایش حجم محصول
6_ به تأخیر انداختن زمان بیاتی و افزایش ماندگاری محصولات در قفسه فروشگاه ها
7_ کاهش ضایعات محصولات
* مقدار دوز مصرفی درصنایع مختلف به میزان قدرت و گلوتن آرد گندم بستگی دارد و برای هر نوع متفاوت است.
پودر مالت تیره
پودر مالت تیره از آسیاب دانه مالت تیره (Roasted Malt) بدست می آید و دارای طیف رنگی متنوعی است.این محصول یکی از فرآورده های اصلی مالت است و برای ایجاد رنگ و طعم در انواع صنایع به خصوص کیک ، کلوچه و بیسکوییت استفاده میشود .
کاربردهای مالت تیره:
• ایجاد رنگ و طعم در کلیه صنایع غذایی

• جایگزینی مناسب برای صنایع مصرف کننده کارامل
• ایجاد رنگ قهوه‌ای روشن پوسته‌ی نان و براق شدن کلوچه ها و بیسکوئیت ها
• دانه مالت تیره می تواند مانند سایر مواد غذایی رست شده از جمله قهوه و کاکائو رنگ هایی از قهوه ای روشن تا تیره و حتی سیاه و طعم های مختلفی ایجاد نماید و سبب ایجاد طعم قهوه و یا نان برشته در محصولات می شوند.
• مزیت بارز این محصول در مقایسه با سایر محصولات با کاربرد مشابه کیفیت بالا و سلامت غذایی است.
عصاره و پودر عصاره مالت جو
جایگزینی سالم و طبیعی برای شکر و شیرین کننده های مصنوعی در صنایع کیک ، کلوچه و بیسکوییت رژیمی و دیابتی است که دارای اندیس گلایسمی پایین می باشد. پودر عصاره مالت با در اختیار گذاشتن قند برای مخمر ها سبب افزایش تخمیر و درنتیجه بهبود کیفیت و بافت محصول میگردد و طعمی اصیل به محصول میبخشد.

” گردآوری شده توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت به مالت “

جایگاه مالت و فرآورده های آن در صنایع شیرینی و شکلات رژیمی و دیابتی

شیرینی و شکلات از جمله محصولات دارای محبوبیت هستند اما امروزه به دلیل مشکلات فراوانی همانند دیابت، چاقی و… که در اثر مصرف مواد غذایی حاوی شکر و شیرین کننده های مصنوعی ایجاد شده ، گرایش به سمت جایگزین های سالم و رژیمی تر افزایش یافته است.
عصاره مالت یک شیرین کننده طبیعی است که همان عصاره گرفته شده از دانه های جو جوانه زده است. این عصاره شیره قهوه ای رنگ غلیظی است که علاوه بر شیرین بودن، به سبب وجود مقادیر بالای انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه Bو انواع املاح معدنی مانند آهن، مس، روی، منگنز، منیزیم و … دارای خواص بسیاری برای سلامتی گروه های مختلف سنی است. عصاره مالت همچنین دارای مقادیر مناسبی فیبر است که به عملکرد منظم دستگاه گوارش کمک می کند.
دانه مالت جو یا دانه ی جو جوانه زده ، دارای آنزیم های آلفا آمیلاز و بتا آمیلاز است. این آنزیم ها طی فرآیند عصاره گیری منجر به تولید عصاره مالت شیرین با اندیس گلایسمی پایین می شود. عصاره مالت علاوه بر ارزش تغذیه ای بالا، صد در صد طبیعی بوده و فاقد مواد نگهدارنده است و می تواند جایگزینی سالم برای شکر و شیرین کننده های مصنوعی در صنایع شیرینی و شکلات رژیمی و دیابتی باشد.
استفاده از عصاره مالت ، آرد مالت و پودر عصاره مالت در تولید شیرینی و شکلات علاوه بر بالا بردن سلامت محصول و کمک به تردی محصول ، سبب ایجاد رنگ، طعم مطلوب و رایحه دلپذیر در محصول میگردد.
علاوه بر استفاده از مالت و فرآورده های آن به عنوان جایگزین مناسب شکر و شیرین کننده های مصنوعی ، میتوان عصاره ی مالت و انواع ترکیبات آن را به عنوان مغزی ویتامینه در شکلات های مغز دار و به عنوان ماده ی اولیه کلوچه، کوکی و تافی استفاده کرد. که علاوه بر ایجاد طعمی جدید، دارای ارزش تغذیه ای بالایی است و جایگاه ویژه ای در بین طرفداران شکلات رژیمی و دیابتی خواهد داشت.

” گردآوری شده توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت به مالت “

” دستور تهیه نان با عصاره مالت “

خبازان برای بهبود عطر و طعم و افزایش رطوبت نان، از عصاره مالت، آرد مالت و مخمر استفاده میکنند. ای کار سبب تحریک و تسریع تخمیر و صرفه جویی در مصرف شکر میشود. بسیاری از نانوایان برجسته از بیست سال پیش تا کنون با موفقیت از آن استفاده کرده اند.
عصاره مالت هم آرد و هم مخمر را تحت تاثیر قرار میدهد. عصاره مالت سبب افزایش قدرت و سرعت عملکرد مخمر و درنتیجه بهبود آرد و نان میشود.

دستورات :

1-
مواد لازم برای دو قرص 800گرمی :
7 فنجان (800گرم ) آرد سبوس دار
یک قاشق غذاخوری نمک
25گرم مخمر تازه یا یک قاشق غذاخوری مخمر خشک
دو فنجان (500میلی لیتر ) آب گرم
دو قاشق غذاخوری عصاره مالت
چربی برای روغن کار( لیز کردن)
آرد برای ورز خمیر
روش تهیه :
1-آرد و نمک را در یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کنید.
2-مخمر را به آب گرم اضافه کنید .
3- عصاره مالت را به مایع مخمر اضافه کرده و هم بزنید. مخلوط به دست آمده را به آرد اضافه کرده و هم بزنید تا خمیری نرم و یکدست ایجاد شود .
4-خمیر را روی یک لایه نازک آرد به مدت 4 دقیقه ورز دهید تا خمیر صاف شود و حالت الاستیک پیدا کند( چسبنده نباشد).
5- خمیر را درون یک کیسه ی بزرگ پلی اتیلنی که درون آن را چرب کرده اید قرار دهید. و به مدت یک ساعت تا زمانی که حجم خمیر دوبرابر شود در یک جای گرم قرار دهید .
6- دوباره آن را مخلوط کنید و ورز دهید تا سفت و پایدار شود.
7-آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و به شکل قرص نان درآورید.
8- خمیرها را در دو قوطی چرب شده به اندازه ی 23 * 13 * 7 سانتی متر قرار دهید و با کیسه های پلی اتیلن بپوشانید.
9- آنها را در یک جای گرم به مدت 45 دقیقه تا زمانی که حجم خمیر دوبرابر شود قرار دهید.
10- ظرف ها را در فر بسیار گرم در 230 درجه سانتی گراد، گاز 8 ، به مدت 35-45 دقیقه قرار دهید تا زمانی که رنگ نان ها قهوه ای طلایی و نان ها ترد شوند .زمانی که به ظرف ها ضربه میزنید باید صدای توخالی بودن بدهند.

2-
مواد لازم :
25 گرم مخمر تازه
تقریبا 150 میلی لیتر آب ولرم
2 قاشق غذا خوری پتکا سیاه و سفید (ملاس )
4 قاشق غذاخوری عصاره مالت
2 قاشق غذاخوری (25گرم ) کره یا مارگارین
450 گرم آرد سفید همه کاره
نصف قاشق چایخوری نمک
50-100 گرم کشمش طلایی (اختیاری)
عسل یا شیر و شربت شکر برای لعاب (اختیاری)
روش تهیه :
1-مخمر را با مقدار کمی آب مخلوط کنید و در یک جای گرم قرار دهید تا کف کند.
2- ملاس، عصاره مالت و کره را درون تابه روی حرارت کم مخلوط کنید و سپس بگذارید تا سرد شود.
3-آرد و نمک را در یک کاسه الک کنید. یک حفره در وسط آن ایجاد کرده و مخمر ، مخلوط مالت و آب باقیمانده را به آن اضافه کنید.
4-به خوبی خمیر را مخلوط کرده سپس آن را خارج کنید و روی یک صفحه به مدت ده دقیقه تا زمانی که حالت یکدست و الاستیکی پیدا کند ورز دهید.
5- در این مرحله اگر مایل بودید کشمش را با خمیر مخلوط کنید.
6- خمیر را به دوقسمت تقسیم کرده و هر قسمت را به شکل قرص نان درآورید.
7- هر قرص را درون یک قوطی چرب 500 گرمی قرار دهید و درب آن را با یک پوشش روغنی پلی اتیلنی شل و آزاد بپوشانید و در یک مکان گرم قرار دهید تا زمانی که خمیر به بالای قوطی برسد.
8- آنها را در فر با دمای 200 درجه سانتی گراد، گاز6 ، به مدت 45 دقیقه قرار دهید.
9- اگر از عسل یا شیر و شربت شکر استفاده میکنید سطح قرص نان داغ را به وسیله ی فرچه با آنها بپوشانید و اجازه دهید تا سرد شوند.
3-
مواد لازم :
یک انس (28گرم) مخمر تازه ( یا یک قاشق غذاخوری مخمر خشک شده و یک قاشق چایخوری شکردانه ریز )
یک چهارم پیمانه آب ولرم
4فنجان (450گرم) آرد معمولی
یک قاشق چایخوری نمک
4 قاشق غذاخوری عصاره مالت
1 قاشق غذاخوری ملاس سیاه و سفید
2 قاشق غذاخوری (25گرم) کره یا مارگارین
شکر و آب برای لعاب (اختیاری)
روش تهیه:
1-مخمر را با آب ولرم مخلوط کنید. اگر از مخمر خشک استفاده میکنید شکر را به آن اضافه کنید. برای مدت 15 دقیقه آن را رها کنید تا پف کند و روی آن حباب ایجاد شود.
2-نمک و آرد را مخلوط کنید.
3- مالت ، ملاس و کره را گرم کنید تا ذوب شوند . هر دو مجموعه ی مواد خشک و مرطوب را باهم مخلوط کرده و هم بزنید تا یک خمیر نرم ایجاد شود. در صورت نیاز مقداری آب به مخلوط اضافه کنید.
4- خمیر را روی یک تخته(صفحه) ورز دهید تا زمانی که حالت الاستیکی پیدا کند.
5- خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و آنهارا به شکل مستطیل درآورید. آنها را مانند یک حلقه ی سوییسی رول کنید و در قوطی های مخصوص قرار دهید.
6- خمیرها را رها کرده تا زمانی که قوطی را پرکنند. (ممکن است تا 90 دقیقه طول بکشد.)
7- سپس آنها را در فر 200 درجه سانتی گراد با علامت گاز 6 به مدت 30-40 دقیقه قرار دهید.
8- پس از پخت درصورت دلخواه میتوانید آنها را با شربت شکر بپوشانید.
4-
مواد لازم :
75 گرم عصاره مالت
30 میلی لیتر (دو قاشق غذاخوری) ملاس (شیره قند) سیاه
25 گرم کره
450 گرم آرد ساده الک شده
یک قاشق چایخوری نمک
225 گرم کشمش
25 گرم مخمر تازه ( یا یک قاشق غذاخوری مخمر خشک)
175 میلی لیتر شیر گرم
25 گرم شکر
روش تهیه :
1-عصاره مالت ، ملاس و کره را در ماهیتابه ریخته و حرارت دهید. سپس اجازه دهید تا سرد شود.
2-آرد، نمک و کشمش را درون یک کاسه ریخته و مخلوط کنید.
3- در یک کاسه کوچک، مخمر، شیر و شکر را با یکدیگر مخلوط کرده تا به شکل یک مایع نرم و باحالت کرمی دربیاید.
4- مخلوط مخمر و مخلوط مالت را به مواد خشک اضافه کرده و با دستگاه میکسر به خوبی مخلوط میکنیم تا به شکل یک خمیر نرم و یکدست دربیاید.
5- خمیر را روی یک صفحه که با اندکی آرد پوشیده شده گذاشته و به آرامی ورز دهید تا زمانی که یکدست و نرم گردد.
6- آن را در یک قوطی (حلب) 900 گرمی روغنی پهن کنید و در یک مکان گرم قرار داده و اجازه دهید تا برآمدگی آن دو برابر گردد.
7- آن را در مرکز فر 200 درجه سانتی گراد، گاز 6 به مدت 40-45 دقیقه قرار دهید. نان زمانی پخته و آماده است که اگر چوبی را داخل آن فرو کنیم و بیرون آوریم، کاملا تمیز بیرون بیاید.
8- نان را خارج کرده و بر روی یک سیم مخصوص خنک کردن قرار دهید تا خنک شود.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت شهد زاگرس جهانبین