مالت در رژیم غذایی

ارسال شده در سلامتی.

در عصر حاضر رژیم غذایی مردم فاقد ویتامین و املاح معدنی به مقدار لازم برای سلامتی بدن بوده و درصد عمده آن را چربی ها و غذاهایی با کمیت بالا و کیفیت پایین تشکیل می دهد. جیره غذایی توصیه شده توسط شورای تحقیقات تغذیه نشان می دهد که نیازهای غذایی افراد به جنس آنها بستگی دارد. مردان بین 10 تا 30 درصد بیشتر از زنان به پروتئین، ویتامین، اسید فولیک و املاح کلسیم، فسفر، روی و ید نیاز دارند. اما در خصوص زنان باردار و خانم های شیرده، ویتامین های B12 ،A،B6 بالاترین نیازهای غذایی در نظر گرفته شده و حتی در مواردی از مقدار مصرف مردان نیز به مراتب بیشتر است.بنابراین با وجود تغذیه نامناسب و رایج در کشور، امکان تأمین نیازهای بدن میسر نبوده و روش های ارائه شده برای بهبود تغذیه جامعه چندان سودمند نیست، لذا اهمیت استفاده از جوانه ها که هم در دسترس، ارزان و سالم بوده و هم می توانند قسمت عمده ای از نیازهای بدن به ویتامین های مختلف ، املاح معدنی و آنزیم ها را تأمین کنند ، مشخص می شود.
 تامین ویتامین های B با مصرف جوانه های مختلف می تواند مقدار قابل توجهی از ویتامین های بتاکاروتن و سلنیوم را به بدن برساند که از اکسیداسیون چربی ها در بدن جلوگیری کند و نیز تأمین منیزیم ، ویتامین های E وC می تواند فشار خون را کنترل نماید، با توجه به این موارد به نقش مهم جوانه ها و گنجاندن آنها در برنامه غذایی روزانه بیشتر پی می بریم .
عصاره و پودرجوانه جو دارای 60 درصد مالتوز، 10 درصد ساکاروز، 20 درصد دکسترین و مقداری مواد مغذی و ویتامین است.گیاهک جوانه جو حاوی ترکیبات روغنی از جمله اسیدهای چرب شامل: اسید استئاریک، اسید پالمتیک، اسید B و 2 B1 اولئیک و اسید لینولئیک است. بنابراین از نقطه نظر مواد غذایی، بین دانه جو و دانه های در حال رشد و جوانه زده آن تفاوت عمده ای می باشد.با استفاده از جوانه جو در برنامه غذایی روزانه می توان بسیاری از نیازهای غذایی روزانه و کمبود های تغذیه ای را برطرف کرد.