تاثیرات جوانه زنی بر غلات

ارسال شده در سلامتی.

 

هنگامی که غلات کامل جوانه میزنند، به طور طبیعی قابل هضم تر میگردند. همچنین در اکثریت مواقع مقادیر ریز مغذی های آنها افزایش میابد. جوانه زنی مرحله ی ابتدایی تولید گیاه است .به این معنا که وقتی یک دانه شروع به جوانه زنی میکند ، جوانه اولیه پوسته دانه را میشکافد و به سوی تبدیل شدن به یک گیاه چرخش میکند و بدن انسان آن را به عنوان سبزیجات شناسایی میکند. از این جهت دانه ی جوانه زده به جای آنزیم های پانکراس (که معمولا در اغلب افراد فراوانی کمی دارند.) به وسیله آنزیم های گیاهی تجزیه میشود و در نتیجه به عنوان ماده ی غذایی سهل الهضمی شناخته میشود.
دانه ی جوانه زده به صورت های مختلف مصرف میشود. مصرف این ماده غذایی به صورت تازه به دلیل مصارف محدود ، فساد پذیری بالا و کم بودن زمان مجاز مصرف ، محدود میباشد. خشک کردن دانه ی جوانه زده پس از تولید و سپس تبدیل آن به آرد ، بهترین راه نگهداری طولانی مدت و بهره گیری از این ماده مغذی در بسیاری از غذا ها، کیک، شیرینی ، بیسکوییت، سالاد، غذای کودک، تغذیه سالمندان ، دسر ها ، سوپ ، آش، انواع نان و ...میباشد.
خوردن پودر غلات کامل جوانه زده فواید متعددی دارد. ما اینجا به 10 مزیت اساسی دانه ی جوانه زده در مقابل دانه کامل معمولی اشاره میکنیم :
1_ افزایش دسترسی به ریز مغذی ها که این مواد عموما در دانه ی کامل قبل از جوانه زنی خواب هستند. جوانه زنی چگالی مواد مغذی موجود در دانه ها را افزایش میدهد .
2_ جوانه زنی دانه را به حالت گیاهی بازمیگرداند. به این معنا که محصولاتی را تولید میکند که بدن آنها را به عنوان سبزیجات شناسایی و در نتیجه آسان تر هضم میکند.
3_ جوانه زنی نشاسته ی موجود در دانه ی کامل را به قندهای ساده تبدیل میکند که بدن میتواند به جای ذخیره ی آنها به عنوان چربی از آنها به عنوان منابع انرژی استفاده کند.
4_ طی جوانه زنی شاخص گلایسمیک به طور قابل توجهی کاهش میابد .همچنین مصرف دانه ی جوانه زده سبب افزایش احساس سیری میشود. هر دوی این موارد به مدیریت وزن و کاهش ریسک ابتلا دیابت نوع 2 کمک میکنند.
5_ جوانه زنی سبب افزایش آنتی اکسیدان ها، ویتامین C، ویتامین B و کاروتن میشود که در جذب کلسیم ، آهن، منیزیوم، مس و روی در زمان گوارش کمک میکند.
6_ جوانه زنی غلات سبب افزایش فعالیت آمیلاز و میکرو ارگانیسم های مفید مانند لاکتوباسیل میشود که در کار گوارش کمک میکنند .
7_ اسید فیتیک مانع جذب مواد مغذی در بدن میشود اما فرآیند جوانه زنی سبب کاهش میزان اسید فیتیک میگردد.
8_ دانه ای که پس از جوانه زنی باقی میماند کامل است به این معنی که حاوی سبوس نیز هست در نتیجه حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر موجود در دانه کامل است.
9_ عطر و طعم آرد دانه ی جوانه زده به خوبی توسعه یافته و شبیه تلخی طعم آرد بسیاری از دانه های کامل نیست.
10_ پخت و پز با آرد دانه ی جوانه زده با دیگر آرد ها مشابه است. نتیجه ی جایگزینی آرد دانه جوانه زده با سایر آرد ها مشخص و روشن است به عنوان مثال هنگامی که در پخت نان استفاده میشود ، در نهایت طعم و عطری مطبوع و بافتی بسیار مناسب خواهید داشت.

" گردآوری شده توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت به مالت "