دسته بندی: Bahsegel 20-02-1402

تاثیر عصاره مالت بر افزایش رشد باکتری های پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم بیفیدوم

عصاره مالت که به دلیل شکست نشاسته، طی فرایند مالت سازی از مالتوز بالایی برخوردار است، گزینه ای عالی برای تهیه فراورده های پروبیوتیک در دنیا محسوب می شود.

غذاهای عمل گرا(Functional Food) غذاهای متعارف و معمولی هستند که به عنوان بخشی از رژیم غذایی مصرف می شوند و مزایای فیزیولوژیک از خود نشان می دهند و علاوه بر خواص تغذیه ای پایه، در کاهش خطر ابتلا به بیماری های حاد و مزمن هم مؤثرند.

یکی از غذاهای عمل گرا، فراورده های پروبیوتیک هستند، این محصولات حاصل کشت باکتریایی هستند  که در صورت مصرف از بسیاری از بیماری ها پیشگیری خواهند نمود.

قابلیت زیستی پروبیوتیک ها در فراورده های بر پایه غلات بیشتر از فراورده های لبنی است، چرا که فراورده های لبنی  از یک سو به دلیل اسیدیته بالا و pH پایین  محیط مطلوبی برای حفظ جمعیت پروبیوتیک ها نیستند. از طرفی حساسیت به مصرف مواد لبنی و میزان بالای چربی های اشباع فراورده های لبنی دلیل دیگری بر ارجحیت فراورده های پروبیوتیکی بر پایه غلات است.

فراورده های پروبیوتیک بر پایه غلات از خواص حسی مطلوب برخوردارند و در مقایسه با فراورده های لبنی از نقطه نظر برخی از مواد مغذی نظیر ویتامین ها، فیبرهای رژیمی و املاح غنی تر هستند.

مطالعات حاکی از آن است که افزودن عصاره مالت به شیر پروبیوتیک تخمیری قابلیت زیستی لاکتوباسیلوس پلانتاروم،لاکتوباسیلوس اسیدوفسلوس و لاکتوباسیلوس رئوتری را پس از عبور دادن فراورده از شرایط شبیه سازی شده معده افزایش می دهد.

برچسب ها :

نظرات