26-11-1401

کاربرد جو و فراورده های آن در فرمولاسیون سوپ های آماده

سوپ غذایی است که بخش عمده آن را مایعات تشکیل می دهد. اغلب از مواد جامد همچون سبزیجات و انواع گوشت در تهیه سوپ استفاده می‌کنند.تهیه سوپ به زمانی مربوط می‌شود که انسان‌ها حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح، قادر به ساخت ظروف سفالی شدند. آنها با استفاده از این ظروف می‌توانستند مایعات را روی آتش بدون این که ظرف سفالی ترک برداشته و یا بشکند، قرار دهند.سوپ جو از سوپ‌های سنتی ایرانی است که طعم بسیار مطلوبی دارد. به جهت دارا بودن مواد متنوع، این سوپ می‌تواند تأمین کننده بخش زیادی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، املاح و نیازهای بدن باشد. از مزایای دیگر این سوپ کاهش جذب مواد مضری مانند چربی از دستگاه گوارش است. مواد تشکیل دهنده این سوپ اغلب آب مرغ، جو، هویج، گوجه فرنگی و انواع سبزیجات است

همه ما با انواع گسترده ای از غذاهای آماده بسته بندی شده آشنا هستیم . با شتاب گرفتن زندگی شهری، خانواده ها زمان کمتری برای تهیه غذا در منزل دارند . گرایش روزافزون به استفاده از غذاهای آماده و فست فودها  رفته رفته جایگزین تهیه غذا در خانه شده است. قیمت مناسب،زمان کم آماده سازی، نگهداری طولانی و آسان، حمل و نقل آسان، نداشتن ضایعات ،سلامت غذا،در دسترس بودن و تنوع از جمله مزایای استفاده از سوپ های آماده است.

استفاده از جو،بلغور جو و آرد جو از گذشته تا کنون به دلیل ارزش غذایی بالا و ایجاد لعاب مناسب در سوپ رایج بوده است. استفاده از پودر عصاره مالت جو در مقادیر مناسب در ترکیب سوپ های آماده  نیز می تواند به عنوان طعم دهنده ای طبیعی و پرخاصیت گزینه ای جدید و مناسب برای واحدهای تولید کننده این محصولات باشد.

نظرات